سخت افزار

مقایسه کارت گرافیک های AMD و Nvidia

در تمام زمان‌ها مقایسه‌ی محصول دو شرکت AMD و Nvidia، در مقابل فن بوی‌های سفت و سخت این دو شرکت همانند بازی با دم شیر بوده است. ولی بعد از مدت‌ها تجربه می‌توانیم قول بدهیم که این مقایسه‌ها به جنجال‌های بعد از آن خواهد ارزید. در ادامه‌ی مقاله با تکفارس همراه باشید.  تمام این مشاجرات با رونمایی از کارت گرافیک جدید Nvidia یعنی سری جدید RTX، شدیدتر و هیجان انگیز‌تر شده است.

با این وجود اینکه Nvidia از سری جدید خانواده‌ی کارت گرافیک‌هایش رونمایی کرده است اما شرکت AMD همچنان برنامه‌ای برای پرده برداری از کارت گرافیک جدیدی در آینده‌ی نزدیک ندارد، با این حال کارت‌ گرافیک‌های خانواده‌ی Vega این شرکت همچنان کارت‌های قدرتمندی هستند و همچنین سری RX 500 آن نیز در میان رده‌ها یک انتخاب اقتصادی و مناسب به حساب می‌آید.

از دیگر سردمداران کارت گرافیک‌های Nvidia می‌توان به GTX 1080 که متعلق به نسل قبل می‌‎باشد اشاره کرد. از دیگر کارت‌های دیگر این خانواده می‌توان به GTX 2080 و GTX 2070 اشاره کرد که این دو کارت در زمان انتشار به ترتیب قیمتی در حدود ۷۰۰تا ۸۰۰ دلار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار خواهند داشت که این تفاوت قیمت به نسخه‌های مختلف هر مدل ارتباط خواهد داشت.

دو کارت گرافیک GTX 2080 و نسخه‌ی تایتان آن به طور همزمان در تاریخ ۲۰ سپتامبر (معادل با بیست و نهم شهریور ماه) راهی بازارها خواهند شد.

توجه به این نکته نیز ضروری است که در هر مقایسه‌ی عملکردی در مورد هر کارت گرافیک، ۲۰۰۰ سری کارت گرافیک به طور نظری بررسی می‌شوند و ما در حال حاضر به هیچ داده‌ی عملی از این کارت گرافیک‌های نامبرده دسترسی نداریم. تا زمانی که ما به داده‌های عملی بیشتری دسترسی پیدا کنیم، فعلا به بررسی و مقایسه کارت گرافیک‌های AMD با سری ۱۰ کارت گرافیک‌های Nvidia اکتفاء می‌کنیم.

در بازی Battlefield 1،  و در شرایط گرافیک فوق‌العاده و رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسلی، کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 64 رکورد ۱۳۸ فریم بر ثانیه (FPS) را به طور میانگین به دست آورد. انویدیا در این آزمون سر بلند‌تر ظاهر شده و کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti این شرکت توانست رکوردی معادل ۱۵۴ فریم بر ثانیه را به طور متوسط به ثبت برساند. GTX 1080 با ۱۳۵ فریم بر ثانیه به طور میانگین، این آزمون را گذراند. تا اینجا‌ی کار پرچمدار شرکت AMD در میان دو محصول شرکت Nvidia قرار گرفته است. با برداشتن چند قدم عقب‌تر از کارت Vega 64 به کارت گرافیک دیگر شرکت AMD یعنی Vega 56 می‌رسیم، که با ثبت رکورد ۱۲۷ فریم بر ثانیه در رتبه چهارم و پشت رقبای خود قرار گرفت.

با این افزایش رزولوشن هر دو کارت شرکت انویدیا در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفته و دو رقیب شرکت دیگر را در گرد سرعت خود محو می‌کنند.

در این تست، در مورد کارت‌های قعر نشین باید بگوییم که به صورت مویی با یکدیگر تفاوت داشتند( اتفاقی که در تست قبلی که با بازی BattleField 1 انجام شد، صورت نگرفته بود.) اما با این حال همانند سابق با افزایش رزولوشن به ۱۴۴۰ پیکسل، نتیجه به نفع کارت‌های شرکت انویدیا چرخید و هر دو کارت این شرکت در صدر قرار گرفتند.

در مورد بحث عملکرد بر واحد وات، کارت‌های انویدیا بدون شک برنده‌ی مبارزه هستند. هر دو کارت این شرکت نسبت به دو رقیب دیگر هم از صدای‌ کمتر و هم صرفه‌جویی بالاتری بهره می‌برند. با توجه به بحران قیمت گزاری که در طول سال پیش به وقوع پیوست، همچنین کارت‌های Nvidia از نظر قیمتی هم ارزان‌تر از رقبای خود هستند. این اختلاف قیمت به طوری است که کارت GTX 1080 با قیمت ۴۵۰ دلار از دیگر کارت رقیب به نام Vega 64 با قیمت ۶۰۰ دلار، ارزان‌تر است.

پیشنهاد بر اساس بودجه‌ی شما

در بازی Battlefield 1 ، در حالت شرایط فوق‌العاده و رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل، کارت RX 580 به طور متوسط ۹۱ FPS داشت و به دنبال آن در رتبه‌ی دوم کارت RX 570 قرار می‌گیرد که توانست رکورد متوسط FPS 89 را ثبت کند. و در نهایت کارت انویدیا یعنی GTX 1060 در مکان سوم و با ۷۷ فریم بر ثانیه قرار می‌گیرد. شما در این سه کارت بر خلاف کارت‌های آزمون‌های قبل، با تغییر رزولشن تغییری در جایگاه کارت‌ها نخواهید دید و همانطور که پیشبینی می‌شد، هنگامی که رزولشن به ۱۴۴۰ پیکسل ارتقاء یافت رتبه‌ها دستخوش تغییری نشد.

اما موضوع در مورد آزمایش بازی Deus Ex: Mankind Divided با شرایط فوق‌العاده و رزولوشن ۱۴۴۰ پیکسل، تغییرات بین کارت گرافیک‌های GTX 1060 and the RX 570 ، آنچنان محسوس نبوده و با اختلاف یک فریم کارت گرافیک انویدیا قدرتمندتر از RX 570 در این بازی ظاهر شده است، این کارت در این تست توانست متوسط ۳۰ فریم بر ثانیه را به دست بیاورد. اما با این حال کارت RX 580 شرکت AMD همچنان با متوسط ۳۵ فریم بر ثانیه در صدر باقی ماند. طبیعتا این سه کارت، پیشنهاد مناسبی برای اجرای قدرتمند و بدون نقص بازی Deus Ex: Mankind Divided نخواهند بود اما با اینحال کارت‌های قدرتمندی در شرایط رزولوشنی ۱۰۸۰ پیکسل به حساب می‌آیند.

ویژگی و قدرت‌های زیادی در کارت گرافیک‌های سری Radeon RX 500 نهفته شده است. با این حال این کارت‌ها همانند سایر کارت‌های AMD نسبت به سری کارت GTX 10 انویدیا، نیروی بیشتری را مصرف می‌کند.

بر اساس آمار و ارقام، Radeon RX 580 (8GB) دویست و پنجاه دلاری با مصرف ۱۸۵ وات در مقابل کارت رقیب GeForce GTX 1060 (6GB)  دویست و هشتاد دلاری، با مصرف ۱۲۰ وات، پر مصرف‌تر بوده و از نظر مصرف بیهنه کفه‌ی ترازو به سمت کارت‌های انویدیا سنگینی می‌کند. همچنینکارت دویست دلاری Radeon RX 570 نسبت به رقیبش در انویدیا Radeon RX 570 عملکرد بهتری دارد.

انویدیا احتمالا در چند ماه پیش رو کارت‌های سری ۲۰۰۰ خود را روانه‌ی بازارها کند، این سری ابتداً با ورود کارت های میان رده‌ی RTX 2060 و RTX 2050 کار خود را شروع خواهند کرد. اگر از قیمت‌ کارت‌های قدرتمندتر چشم پوشی کنیم، این سری به نسبت رقبا دیگرش یعنی سری GT 10 و AMD RX، گران قدرتمندتر خواهد بود.

نتیجه گیری

سری کارت‌های Vega شرکت انویدیا به عنوان یک رقیب می‌تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد اما این کشش به اندازه‌ای نیست که بتواند قابل پیشنهاد به مصرف کنندگان باشد، با این‌ حال در زمینه‌ی کارت‌های میان رده سری RX 500 این شرکت یک رقیب جدی به حساب آمده و شاهد فروش مطلوب آن‌ها در بازار کامپیوتر‌های رومیزی خواهیم بود.

https://www.aparat.com/ec99652c-2b61-4fc0-a641-94fe54f56f59

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *