CPU, سخت افزار

آرایش دهی جدید AMD و Intel برای دنیای سخت افزار

amd intel

سری جدید ارائه پردازنده‌های جدید از AMD و Intel یک تفاوت بزرگ دارد. هر دو شرکت به دنبال ایجاد نوآوری، سراغ یک ویژگی خاص رفته‌اند؛ از ترکیب هسته‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کاهش لیتوگرافی و تغییر سوکت.

دو شرکت AMD و Intel در چند سال اخیر تمرکز خود را بر روی بهبود عملکرد معماری، فرکانس و نهایتاً لیتوگرافی قرار داده‌اند. با گذشت چند سال، هر دو کمپانی به یک نوآوری بزرگ برای جلب نظر کاربران و گیمرها نیاز دارند.

Intel Rocket Lake-S 11th gen

پردازنده های نسل یازدهم Intel Rocket Lake-S 

این مدل پردازنده ها که تازه در بازارهای جهانی توزیع شده‌اند، یک مُسکن موقتی هستند. اینتل در جای دیگر مشغول برنامه ریزی برای ایجاد یک تغییر بزرگ است. این تغییر با پردازنده‌های نسل دوازدهم این کمپانی رخ می‌دهد. در صورتیکه از طرفی دیگر اخباری مبنی بر خداحافظی AMD با سوکت AM4 به گوش می‌رسید.

شرکت Intel در سه ماهه پایانی سال میلادی (2021) پردازنده‌های نسل 12 امی Intel Alder Lake را روانه بازارهای جهانی می کند. این خانواده با سوکت جدید LGA 1700 و چیپست پرچمدار Z690 عرضه خواهند شد. دو چیپست ارزان و میان رده‌تر با عناوین B660 و H610 در اوایل سال 2022 روانه بازارهای جهانی می شوند.

شرکت AMD برای رقابت با Intel Alder Lake ها برنامه خاصی ندارد. تنها این ممکن است که چند مدل بهبود یافته و یا Refresh را به بازار ارائه دهد. اما اینتل در سه ماهه سوم سال 2022 به سراغ یک نسل جدید رفته و پردازنده‌های Raptor Lake را بر اساس همان سوکت LGA 1700 معرفی می کند. اما در کنار آنها، مادربردهای سری 700 نظیر Z790 را هم وارد میدان می‌کند.

ای‌ ام دی نیز در نظر دارد تا با پردازنده‌های AMD Raphael در برابر دو نسل از پردازنده‌های Intel یعنی نسل‌های 12 و 13 ایستادگی کند. AMD Raphael ها از سوکت جدید AM5 بهره می‌برند. AMD پس از چند سال به استفاده از آرایش LGA روی آورده و مسیر اینتل را در پیش می‌گیرد.

lga 1718 lga 1700

پردازنده‌های AMD AM5 در سه ماهه دوم سال 2022 روانه بازار خواهند شد. چیزی بین فاصله زمانی عرضه پردازنده‌های Alder Lake و Raptor Lakeها. در نهایت تا اواسط سال 2022 رقابت سنگینی آغاز شده و شروع عرضه پردازنده‌های جدید با ویژگی‌های متفاوت از سه ماهه چهارم سال 2021 آغاز می‌شود. پس منتظر یک طوفان سخت افزاری بزرگ باشید.


منبع شهر سخت افزار

*** مشاهده کارت گرافیک های موجود در سایت ***

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *